Trasa wędrówki rozpoczyna się się przy leśniczówce w Przywidzu. Dalej biegnie ona przez las. Po drodze ustawione są tablice edukacyjne przybliżające informacje o lesie. Następnie droga schodzi w kierunku jeziora. Po lewej stronie rozciąga się przepiękny widok z góry na jezioro. Charakterystyczna dla tego terenu jest bardzo urozmaicona konfiguracja terenu z licznymi jarami i wąwozami, ciekami wodnymi spływającymi z góry. Wzgórza te porastają gonne lasy bukowe. Wszystko to przypomina krajobraz górski. Tereny te nie bez powodu objęto Przywidzkim Obszarem Chronionego Krajobrazu.

źródło: www.gdansk.lasy.gov.pl
 źródło: turystyka.przywidz.pl














 

                                                                   


 Kamień Królewski upamiętniający
wizytę cesarza Fryderyka Wilhelma IV,
króla Prus, w 1853 roku

Rezerwat przyrody "Jar Reknicy"

źródło: www.gdansk.lasy.gov.plRezerwat położony w Leśnictwie Ostróżki, gmina Kolbudy, zajmuje powierzchnię 66,11 ha. Głębokość jaru dochodzi miejscami do 70 m. Rezerwat obejmuje również rzekę Reknicę o powierzchni 2.33 ha nie będącą w stanie posiadania Nadleśnictwa. Celem ochrony jest zabezpieczenie naturalnego przełomowego odcinka rzeki Reknicy o urozmaiconej rzeźbie terenu i wybitnych walorach krajobrazowych oraz naturalnych 100-140 letnich drzewostanów z drzewami pomnikowymi i unikatowymi gatunkami roślin zielnych. Znajdują się tu liczne stanowiska roślin chronionych oraz roślin rzadkich na niżu. Rezerwat położony jest przy drodze w kierunku Przywidza, 1 km od Kolbud.

Rzeka Reknica jest ciekiem bystrym, krótkim ale bogatym w dopływy.  Zbocza  jaru  są strome o nachyleniu 30 stopni i więcej. Miejscami jego głębokość wynosi 70 m. W wielu miejscach występują obrywy i obsuwy części zboczy.
Na terenie rezerwatu występują zbiorowiska roślinne zbliżone do naturalnych takie jak: kwaśna buczyna niżowa, żyzna buczyna niżowa, grąd subatlantycki oraz łęg wiązowo - jesionowy.

źródło: www.gdansk.lasy.gov.pl